lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir  

Reklamlar

En Çok Oy Alanlar

En İyiler

İstatistikler

En Çok Arananlar

Reklam

Bize destek için sitenize, blogunuza
 bu kodu yerleştirebilirsiniz

Behçet Hastaligi

 
REKLAMLAR

Behçet Hastaligi

Tanim:
ilk kez 1937 yilinda Türk dermatoloji profesörü Dr. Hulusi Behçet tarafindan tarif edilen Behçet hastaligi, agizda ve genital bölgelerde yaralara (aft, ülser) ve gözde inflamasyona (iltihaba) yol açan kronik bir hastaliktir. Bazi hastalarda artrite, damar iltihabi ve tikanmalarina sindirim kanalinda, beyin ve omurilikte inflamasyona da neden olmaktadir.
Behçet hastaligi her hastada farkli bir tablo çizer. Bazi hastalarda hastalik hafif seyreder ve sadece agizda ve genital bölgede ülserler bulunur. Bazilarinda ise daha siddetlidir ve menenjite neden olabilir (beyni saran zarlarin iltihaplanmasi). Siddetli bulgular genellikle ilk belirtiler basladiktan aylar, hatta yillar sonra ortaya çikarlar. Bulgular uzun bir süre devam edebilecegi gibi, bir kaç haftada da geçebilir. Tipik olarak, bulgular görülür, kaybolur ve tekrar ortaya çikarlar (alevlenme dönemleri).
Nedeni
Behçet hastaliginin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bulgularin çogunun nedeni kan damarlarinin iltihaplanmasidir. Kan damarlarindaki bu iltihaplanmaya bagisiklik sisteminin neden oldugu düsünülmektedir, fakat bu reaksiyonu neyin baslattigi bilinmemektedir.
Behçet hastaligi bulasici degildir. Gelismesinde bagisiklik sistemi bozuklugunun yanisira, kalitsal nedenlerin de etkili olabilecegi sanilmaktadir. Çevresel faktörlerin de (virüs ya da bakteri gibi) duyarli kisilerde hastaligi baslatabilecegi sanilmaktadir.
Behçet hastaligi â??ipek yoluâ? üzerindeki ülkelerde siktir (Akdeniz bölgesi, Türkiye, iran, Asya ülkeleri, Uzak Dogu, Japonya)
20â?²li ve 30â?²lu yaslarda baslama egilimi göstermekle birlikte, her yasta görülebilir.
Tanida belli bir yöntemle deriye igne batirilmasi ile uygulanan â??paterji testindenâ? yararlanilabilir fakat bu test hastalarin ancak %40â?²inda pozitif bulunur.
Tedavi
Behçet hastaligi için tam â??sifaâ? saglayacak bir tedavi bulunmamakla birlikte, uygun ilaçlar ile çogunlukla bulgulari kontrol altina alabilmek mümkündür. Tedavide amaç, yakinmalari azaltmak ve sakatlik ya da körlük gibi . komplikasyonlari (hastaligin neden olabilecegi istenmeyen durumlar) önlemektir. Hangi ilacin seçilecegi ve tedavinin ne kadar sürecegi hastanin durumuna baglidir. Bazi bulgularin giderilmesi için bir kaç tedavinin bir arada kullanilmasi gerekebilir.
Topikal (yerel, bölgesel) tedavi: Agri ve raharsizligi ortadan kaldirmak için ülserlerin üzerine inflamasyonu azaltmak için kortikosteroid ya da aciyi azaltmasi için agri kesici merhem sürülebilir. Agiz ülserleri için gargara yazilabilir.
Agizdan alinan ilaçlar: Hastanin bulgularinin siddetine göre prednizolon gibi kortikosteroidler, azatioprin, klorambusil, siklosporin, kolsisin gibi immunosupresif (bagisiklik sistemini baskilayan) ilaçlar yazilabilir. Eger bu ilaçlar bulgular üzerinde etkili olamazsa, siklofosfamid ya da metotreksat gibi diger ilaçlar verilebilir.
Tedavi etkili olsa dahi alevlenmeler görülebilirFacebook'ta Arkadaşlarınla Paylaş

REKLAMLAR

Yorumlar

Ana Menü

Kategoriler

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada
Sayfamızı
Paylaşır-
mısın?


Yandex.Metrica Anasayfa | Reklam | Bize ulaşın | Site Haritası | Rss

lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir