lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir  

Reklamlar

En Çok Oy Alanlar

En İyiler

İstatistikler

En Çok Arananlar

Reklam

Bize destek için sitenize, blogunuza
 bu kodu yerleştirebilirsiniz

Türkiye’de Sigara Tüketimi

 
REKLAMLAR

1990-1995 YILLARI
 
iki yabanci markali sigara fabrikasi faaliyete geçti. Açilisinda bütün devlet erkani oradaydi. Bütün “billboard”lar, gazeteler, dergiler, satis noktalari neredeyse her yer sigara reklami ile donatildi. Bine varan araç, on bini asan personelle dagitim agi kuruldu. Tüketimi körüklemek için bedava sigaralar dagitildi.Basta bayiler olmak üzere her yere promosyonlar yagdirildi. Tip fakültesi mezuniyet balosunu Marlboro düzenledi. Üniversitelerin özel günlerinin degismez sponsoru sigara idi. “Camel Trophy” - “Marlboro Adventure” gibi organizasyonlar sürekli gündemde tutuldu. Bir çok gazeteci- televizyoncu tanitim için basta Amerika olmak üzere seyahatlere götürüldü. Çikarilmak istenen kanun veto edildi, sonra gündeme bile alinmayip, bir dönem görüsülemeden kadük oldu.
 
Patlama Yapan Sigara Tüketimi
 
* 1993 yilinda yillik tüketim 4.7 milyar paket / 22 Trilyon TL* 1994 yilinda yillik tüketim 5.4 milyar paket / 61 Trilyon TL* 1995 yilinda yillik tüketim 5.7 milyar paket / 95 Trilyon TL
Sosyal Sonuçlar
* 5 yilda (11-19 yas arasi) 5 milyon genç sigaraya basladi.* Sigara içme yasi 11’lere indi.* Sigara, son derece prestij kazandi, bilinç altlarina yerlesti.* Sigara içmek dogal bir davranis oldu. Hiçbir kapali yerde, sigara içen hiçbir kimseyi uyaramazdiniz.* Savasilmasi imkansiz görünen sosyal ve ekonomik bir dev imaji olusturuldu.
 
SiGARA ÜLKEMiZiN 1 NUMARALI SORUNUDUR !!!
 
Türkiye’de Sigaradan . Ölümler
 
Peki sigaradan daha öncelikli sorun var mi? Bir toplumsal sorunu neye göre siralamaliyiz. Süphesiz ölçümüz insan hayati ve sagligina verdigi zarar ölçü olarak alindiginda: Hiçbir sey, sigara kadar ülkemizde insanlarimiza zarar vermemektedir. Ölçümüz insan hayatidir.
Her yil ülkemizde 100.000 insanimizi erken yaslarda sigaraya kurban vermekteyiz eger önlem alinmazsa . önümüzdeki 20 yilda bu sayi 250.000′e çikacak.
 
Her yil ülkemizde 100 bin kisinin ölmesi karsisinda kili kipirdamayanlar var. Her yil 100 bin kisi ne anlama geliyor?
 
Her gün 1 uçak düsüyor ve 300 kisi ölüyor.Her yil yüz bin nüfuslu bir sehrimize bir atom bombasi atiliyorHer gün içi dolu . 6 otobüs uçuruma yuvarlaniyor kimse sag kalmiyor.
 
Sigarayi Daha Baska Nasil Taniyabiliriz?
Ülkemizde en çok ölüme sebep veren diger toplumsal sorunlarla karsilastiracak olursak, sigarayi daha iyi taniyabiliriz. Ülkemizde sonucu ölüm olan toplumsal belli basli diger sorunlarla karsilastirilacak olunursa :
Bilinen terör yilda 2-3 bin insanimizinTrafik terörü yilda 6-7 bin insanimizinSigara terörü yilda 100 bin insanimizin hayatina mal olmaktadir.
Sigaranin yol açtigi ölümler; trafik, terör, is kazalari vb. tüm ölümlerin toplamindan bes kat daha fazladir.
SiGARA SADECE ÜLKEMiZiN SORUNU DEGiLDiR..
 
Dünyada Sigaradan ÖlümlerDünya Saglik Örgütü (WHO) dünyada en büyük saglik sorunun sigara oldugunu ilan etmistir.Dünyada her yil 4 milyon insan sigaradan hayatini kaybediyor. Eger, gerekli önlemler alinmazsa bu sayi, önümüzdeki 20 yilda 10 milyona çikacak.
 
 
Kaynak: Saglik KütüphanesiFacebook'ta Arkadaşlarınla Paylaş

REKLAMLAR

Yorumlar

Ana Menü

Kategoriler

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada
Sayfamızı
Paylaşır-
mısın?


Yandex.Metrica Anasayfa | Reklam | Bize ulaşın | Site Haritası | Rss

lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir