Çayır Papatyası Ve Çayır Papatyasının Faydaları

Çayır Papatyası Ve Çayır Papatyasının Faydaları

Cayır papatyası (Bellis perennis) henüz Orta Çağ da yara iyileştirici ve kan temizleyici olarak bilinmekteydi. Günümüzde de rağbet görmektedir.
Cayır papatyası (Bellis perennis) Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Yeni Zelanda da oldukça yaygındır. Kazlar tarafından rağbet gören bu bitki, ki Alman dilinde bu hayvanın ismiyle birlikte, “Kaz Çiçeği” diye anılmaktadır. Balcıklı zemin, cayır, çimenlik yol ve yol kenarlarında sıkça rastlanmaktadır. Yıl boyu yeşil kalan oval biçimdeki yaprakları, bitkinin toprağa yakın kısminda bir rozet şeklini andırır. Mart ayından kasım ayına kadar küçük çiçekleri görülebilir. Dil biçimindeki parlak yaprakları beyaz-kırmızı renkte, göbeği yumurta sarısı renktedir.

papatya faydalari

Şaponin, tanen, organik asitler, musılaj, uçucu yağlar, şeker, inulin ve acı maddeler, bitkide bulunan önemli bileşiklerdir. En etkili maddelerden biri şaponindir. Bu sayede bitki, balgam ve idrar söktürücü, iltihap giderici ve bez salgısını kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Acı maddeler, mide uşaresi üretimini başlatır ve hazmı kolaylaştırır. Tanen maddesi damarları daraltır ve iltihabı giderir. Bitki haşlanırken oluşan musılaj maddesi zar üzerini ince bir film gibi kaplar ve iltihabı yavaş yavaş iyileştirir. Cayır papatyası özü, egzamayı da durdurabilir. İlkbahar küründe, salata ve sebze olarak taze yaprakları metabolizmayı uyarıcı tesir gösterir. Halk arasında bu küçük bitki aşağıdaki hastalıklarda kullanılır:

  • Solunum yolları yetmezliğinde.
  • Mide-bağırsak spazmlarında.
  • Bağırsak tembelliğinde.
  • Güt ve romatizmada.
  • Böbrek-mesane rahatsızlığında.
  • Sivilce, egzama ve iltihaplı yaralarda.

Ancak ağır rahatsızlıklarda her zaman hekime başvurmalısınız.

Nasıl toplanır?

Cayır papatyası, Şubat ayından Aralık ayına kadar toplanabilir. İster taze isterse kurutulmuş olarak bitkinin bütününü kullanabilirsiniz. Kurutmak maksadıyla bitkinin kısımlarını bir ile üç hafta arasında havadar ve gölge bir yerde . bırakınız. Bu esnada bitkinin küflenmemesine dikkat ediniz; aksi taktirde bitki çürür. Son olarak köyü renk bir kapta koyup ışıktan koruyarak, serin yerde muhafaza ediniz.

Cayır papatyası çayı

İki çay kaşığı cayır papatyası çiçek ve yapraklarını; çeyrek litre suyla kaynatıp 10 dakika, uçucu yağların buharlaşmaması için kapalı olarak bekletiniz, daha sonra suzunuz. Günde iki bardak içiniz. Her şifalı bitki çayında olduğu gibi, cayır papatyası çayı da art arda 14 günden fazla bir süre kullanılmamalıdır. İki haftalık bir aradan sonra bu çay tedavisini tekrarlayabilirsiniz.

Harici kullanım: Haşlanmış cayır papatyası harici olarak da kullanılabilir. Önce yüzen bitki parçalarını kâgit filtre ile suzunuz. Daha sonra temiz bir havluya bu haşlanmış bitkiyi koyup yaranın üzerine pansuman ediniz. Hastalıklı ciltlere bu haşlanmış bitki sürülmeli ve cilt temizlenmelidir.

Cayır papatyası salatası

İlkbaharda taze yaprakları koparılıp, arzu edilirse taze ısırgan otu yaprakları ile karıştırılmak suretiyle, salatası hazırlanabilir.

Şifalı Bitkiler Diğer Sağlık Konuları