Kızılcık Faydaları: MELATONiN KAYNAĞI

Kızılcık Faydaları: MELATONiN KAYNAĞI

Kızılcık sonbaharın habercisi ve alameti olan bir meyvedir. Eylül – Ekim gelince meyvelerini verir, havalar iyice soğuyunca sessizce yapraklarını döker, tohuma çekilirâ?¦ Karadeniz bölgesinde ve istanbulâ??un Karadenizâ??e yakın yamaçlarında bol bol yetişir. Ağustos sonunda açan çiçekleri sarı, meyvesi köyü kırmızı renktedir. Tadı eksi, mayhoştur. Yararları saymakla tükenmez! Meyvesi, yaprağı, ağacının kökü, gövdesi, kabuğu tümüyle şifalıdır. Bu köşeye neden konu olduğunu soracak olursanız, kızılcık en önde gelen anti aging gıdalardan biri olduğu için, dikkatinizi çekmek istedim.

Kızılcığın Antioksidan Faydaları:

Kızılcıkta bol miktarda flavanoidler (izoflavon), karotinoidler ve müthiş bir antioksidan olan melatonin bulunur. Bunların ne olduğunu ve nasıl ise yaradığını aşağıda anlatacağım;

Flavonoidler (izoflavonlar); Tüm narenciyelerde, üzüm çekirdeğinde, kırmızı şarapta, yeşil çayda, elmada, soya fasulyesinde ve soğanda övmekle bitiremediğimiz en önemli madde flavonoidlerdir. Hali hazırda bilinen 4000 çeşit flavonoid var. Bunlar vücut direncini arttırırlar, hastalıklardan korunmamızı ve onlarla baş etmemizi sağlarlar. Vücudumuzdaki iltihaplanmayı önleyen, alerjileri . azaltan, kan damarlarını güçlendiren muhteşem antioksidanlardır. Özellikle ateşli hastalıklarda ve menapozdaki ateş basmalarında bizi çok rahatlatırlar.

Karotinoidler; Kırmızı, turuncu, sarı meyvelerin ve köyü yeşil sebzelerin yararları, öncelikle onlara bu canlı renkleri veren karotinoidlerden gelir. Bildiğimiz en ünlü karotinoid domatesteki likopendir. Günümüzde keşfedilmiş olan 600 çeşit karotinoid var. Bunların hepsi antioksidan etkileriyle tanınırlar. Bağışıklık sistemini güçlendirirler, hastalıklarla savaşırlar, retinayı koruyarak görüşümüzün berrak olmasını sağlarlar, kalp hastalıklarını, prostat ve akciğer kanserlerini önlerler.

kizilcik

Kızılcık zengin bir melatonin kaynağıdır:

Beynimizde bulunan epifiz bezi, hava karardıktan sonra melatonin adı verilen bir hormon salgılar. Yaşam ritmimizi ve uykumuzu bu hormona borçluyuz. Uyku beyni dinlendirir, güçlendirir, hücre yenilenmesini sağlar, bağışıklık sistemini, oksidasyonu onarır ve tüm yaşam kalitesini yükseltir. Öte yandan önemli hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Bir çok bilim adamı melatoninâ??i en önemli anti oksidan olarak tanımlarlar.

Melatonin takviyesi günümüzdeki temel anti aging tedavilerinden birisi olmuştur. Bu hormonun doktor kontrolünde kullanımı, bağışıklık sistemini ve yaşam kalitesini etkili bir şekilde yükseltir. Melatonin ilaçlarının birçoğu kızılcıktan yapılır. Uyku sorunlarınız varsa, gece yatmadan önce bir bardak kızılcık suyu içmenizi tavsiye ederim.

Kızılcık şişmanlatmaz:

Kızılcıkta froktoz ve glikoz yani şekerler az olduğu için, diabet ve kilo sorunu olanlar tarafından rahatlıkla tüketebilir. Diyabet tedavilerinde kullanılan en eski doğal ilaçlardan birisi kızılcık yaprağı ile çilek çiçeğini kaynatarak suyunu içmektir. Bazen eskiler her şeyi bizden iyi biliyorlarmış diye düşünmekten kendimi alamıyorum!

Ateş düşürücü ve ishale karşı:

Kızılcık kabuğu ateş düşürücü ve güçlü bir ishal kesicidir.

â?ª 1 yemek kaşığı dolusu taze veya kuru kızılcık ile 1 fincan soğuk suyu 5 dakika kaynatıp,15 dakika demleyip, süzgeçten geçirdikten sonra ishale karşı ilaç olarak kullanabilirsiniz. Bu çay günde 2-6 fincan kadar içilebilir.

â?ª 60 gr kızılcık ağacı kabuğunu 1 litre su ile kaynatarak, ateşli hastalıkların tedavisinde kullanabilirsiniz. Eskiler bu karışımı özellikle sıtmaya karşı hazırlarlarmış..

idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşlarına karşı doğal destek:

Özellikle bayanlar sık sık şiştit ve idrar yolu enfeksiyonu geçirirler. Kızılcık bu sorunların tedavisine yardımcı olur. idrar enfeksiyonlarının çoğuna e-coli adı verilen bir bakteri neden olur. Kızılcıkta bulunan bir madde (benzoik asit) bakterilerin çoğalmasını engeller ve vücudumuzdan atılmasını kolaylaştırır.

Kızılcık suyu, şerbeti veya kompostosu idrarımızdaki asit miktarını arttırır. Böylece böbrek taşlarının (özellikle kalsıyum taşları) tedavisinde kullanılır. Bu arada idrardaki ağır kokuları da giderir.

Gece işemeleri:

Gece işeme sorunu olan çocuklara kızılcık yapraklarından bir ilaç hazırlayabilirsiniz.

â?ª 30 gram kızılcık yaprağını,1 litre su ile kaynatıp, 1/3 kadarını buharlaşıncaya kadar ateşte tütün. Sonra süzgeçten geçirip, soğuyunca cam bir şişeye doldurun.

Geceleri yatmadan önce çocuğunuza bu çaydan bir fincan içirin. isterseniz biraz ilitabilir veya içine seker de ilave . edebilirsiniz.

Kızılcık kanın pıhtılaşmasını artırır. Çiğden hazırlanmış kızılcık suyu veya kaynatarak yapılan kızılcık şerbeti kan pıhtılaşmasını düzenler. Özellikle şeker hastaları için çok yararlıdır.

Ünlü hekim ibni Sina yaraları yıkamak için kızılcık suyu; yara-yanık merhemi yapmak için ağacın kökünü kullanırmış.

Kokteyl tarifi:

Kızılcığı bu kadar övdükten sonra bari bir de kızılcık kokteyli önereyim;

Bir miktar kızılcık meyvesini yıkadıktan sonra bir şişe votkanın içine koyun. Sonra şişeyi unutup 2-3 ay bekletin. Ne kadar lezzetli olduğunu anlatamam. Ben kırmızı şarap dışında pek alkol almam ama yılda 2-3 kere bu kokteylin tadına bakmayı çok severim.İsterseniz siz de deneyin.

Şifalı Bitkiler Diğer Sağlık Konuları