Şifalı bitkiler nerede nasıl kullanılmalı?

Şifalı bitkiler nerede nasıl kullanılmalı?

İnsan yaşamının vazgeçilmezi olan bitkilerin birçok hastalığa karşı etkili olduğu biliniyor. Toplumun geniş kesimi tarafından bilinen ve sıkça kullanılan ıhlamur, nane, kekik, zencefil, tarçin ve ada çayı gibi bitkilerin yanında, abdestbozan otu, dulavrat otu, fare kulağı gibi ilginç isimlere sahip bitkilerde pek çok hastalığın şifa kaynağı durumunda. İşte bu bitkilerden bazıları şunlar:

Abdestbozanotu: Gülgillerden olan abdestbozan otu, siyah ve yeşil boya çıkartılan bir bitkidir. Rutubetli yerlerde yetişir. Boyu 70 santimetre kadardır. Koku akıcıdır ve mideyi kuvvetlendirir. Göğüs ağrılarını dindirir. Ateşi düşürür. Boğmaca, öksürük ve bas ağrılarını keser. Vücuda dinçlik verir. Balgam ve ter söker. Burun kanamalarını keser. Bademcik sislerini indirir. Mide yanması ve bağırsak gazlarını giderir. Çıbanın olgunlaşmasına da yardım eder.

Acı Ağaç: Sedefotügiller olan acı ağaç, 2-3 metre boyunda küçük bir bitkidir. İnce kabuklarının üzerinde sarı benekler vardır. Çiçekleri kırmızıdır. Sıcak ülkelerde yetişir. Bu ülkelerde acı ağaç kabuklarından yapılan kaplardan şu içenlerin kuvvetleneceğine inanılır. Hekimlikte; koku, kabuğu ve ödünü kullanılır. Etkili maddesi “Quassine”dir. Çok acıdır. İştah acar, hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Tükürük ifrazatini arttırır. Mıde, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler. Böbrek sancılarını keser, taşların düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını döker. Kanamaları durdurur. Hasarat kaçırıcı olarak da kullanılır. Fazla kullanılacak olursa, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma yapar.

bitkiler

Adam otu: Mavimsi-mor renkli çiçekler açan, rozet yapraklı ve kazık köklü çok yıllık otsu bir bitkidir. Kökleri insana benzediği için, bu isim verilmiştir. Türkiye de yetiştiği yerler: Batı ve Güney Anadolu Bölgeleridir. Kökleri yüzde 0,3 oranında Hiyosiyaminlerle Skopolamın alkaloitlerini taşır. Bundan dolayı zehirli bir bitkidir. Ağrı kesici, yatıştırıcı, cinsel gücü arttırıcı etkileri vardır. Halen . tedavide çeşitli preparatların terkibinde kullanılmaktadır. Rastgele kullanıldığında zararlı olur.

Ayı üzümü: Fundağıllerden; küçük taneler halinde kırmızı renkli yemişleri olan, tüylü bir bitkidir. 1-3 metre yüksekliğindedir. Her mevsimde yaprakları vardır. Makilerde bulunur. Dalları kırmızımtırak kahverengidir. Yaprakları şimşir yapraklarına benzer. İçinde Hydrochinöne vardır. Sonbahar aylarında toplanıp kurutulur. Çiçekleri pembe salkımlar halindedir. Ev ilaçlarında . yaprakları kullanılır. Kuvvet verir. İshali keser. İdrar yollarını temizler. İdrar söktürür. Ateşi düşürür. İdrar yollarındaki taşların düşmesine yardım eder. Prostat büyümesinden kaynaklanan şikayetleri giderir.

Baldırı kara: Eğreltiotügillerden; nemli yerlerde yetişen otsu bir bitkidir. Yaprakları at yelesini andırır. Yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetişir. Grip ve soğukalgınlığında hastayı rahatlatır. Balgam söktürür. Mide . ağrılarını keser. Böbrek kumlarının dökülmesini sağlar. Derideki şişlikleri indirir. Saç dökülmesini önler. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Diğer ilaçlara da tat verici olarak kullanılır.

Binbirdelik Otu: Çalılık ve fundalıklar arasında yetişen uzun ömürlü bir otsu bitkidir. 30-80 santimetre boyundadır. Gövdesi dört köşelidir. Yaprakları sapsızdır. Çiçekleri parlak sarı renktedir. Mayıs ve eylül . aylarında çiçek açar. İdrar ve balgam söktürür. İştah acar. Sinirleri yatıştırır.

Dulavrat Otu: Bileşikgillerden; yol kenarlarında ve seyrek koruluklarda yetişen bir bitkidir. 1-1,5 metre boyundadır. Koku ve yaprakları kullanılır. Yapraklarından yapılan ilaçlar, romatizma ve nikris ağrılarını giderir. Mide iltihaplarını iyileştirir. Kökünden yapılan ilaçlar ise, deri iltihapları ve egzamanın tedavisinde ve karaciğer hastalıklarında kullanılır.

Ebegümeci: Ebegümeciğillerden; çiçekleri ilaç, yaprakalri da sebze olarak kullanılan ve genellikle tarla kenarlarında kendi kendine yetişen bir öttür. 20-70 cm. boyundadır. Mayıs – Ağustos ayları arasında çiçek açar. Yaprak ve çiçeklerinde fazla miktarda musılaj vardır. Yaprak ve çiçekleri kurutulmadan kullanılır. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Mide ve bağırsakların muntazam çalışmasını sağlar. Kabızlığı giderir. Mide bulantısı ve kusmaları önler. Ateşi düşürüp, vücuda rahatlık verir. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Nezle, bronşit, nefes darlığı tedavisinde kullanılır. Lapası çıbanların olgunlaşmasını sağlar. Burun kanamasını durdurur. Dişeti hastalıklarını tedavi eder. Mide ağrısını keser. Burun tıkanıklığını giderir.

Ebu Cehil karpuzu: Kabakgillerden elma iriliğinde meyvesi çok acı ve . ishal yapıcı bir bitkidir. İçeriğinde “colocynthine” vardır. Zehirlidir ve 2 gramdan fazlası öldürebilir. Haricen kullanılır. Romatizma, mafsal ve nikris ağrılarını dindirir. Kaşıntıları geçirir.

Farekülağı: Çuhaçiçeğiğillerden; tohumları küsyemi olarak kullanılan bitkilerin cins ismidir. Kokusu güzeldir. Çiçekleri, beyazımtırak erguvan rengindedir. Dallarının ucunda, küçük demetler halinde bulunur. Yapraklarının altı tüylüdür. Yaz aylarında toplanıp, kurutulur. İçeriğinde; terpinol, terpinin vethymol gibi kokulu maddeler vardır. İştahı açar, vücuda dinçlik verir. Nezleyi keser. Göğsü yumuşatır, öksürüğü giderir, balgam söktürür. Dış ağrılarını keser. Sınır bozukluklarını giderir. Görme zafiyetinde de faydalıdır. Mıdevi, yatıştırıcı ve spazm gidericidir. Yaralar için hazırlanan ilaçların bileşiminde vardır.

Güzelavrat otu: Patlıcangillerden; kireçli topraklarda yetişen 180 santimetre kadar boyunda, birkaç sene yaşayan nahoş kokulu bir bitkidir. Meyveleri kiraz gibi yuvarlak ve siyah renktedir. İçeriğinde Atropin vardır. Zehirlidir. Ev ilaçlarında kullanılmaması gerekir. Hekimlikte ağrıları dindirmek için kullanılır. Mıde ve bağırsak hastalıkları, astım, beyin hastalıkları, kalp hastalıkları ve sinir hastalıklarında kullanılır.

Öküzgözü :Bileşikgiller familyasından; cayır ve ormanlarda yetişen, papatyayı andıran, çok yıllık bir bitkidir. Komecleri turuncu-sarıdır. Çiçekleri kullanılır. Küstürücüdür. Sınır sistemini çok şiddetli bir şekilde uyarır. Haricen kullanıldığı takdirde romatizma ağrılarını dindirir, yaraları iyileştirir. Fazla miktarda kullanılmamalıdır.

Diğer Sağlık Konuları Şifalı Bitkiler